ΤΚ 15124, Μαρούσι, Αθήνα, Ελλάδα
Πειραιάς, Μύκονος, Μπάρι, Πειραιάς
![Πειραιάς, Μύκονος, Μπάρι, Πειραιάς](https://api.cruiseway.gr/storage/media/6042/conversions/4675-large.webp)
Το μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδας και ένα από τα ιστορικότερα λιμάνια της Μεσογείου, αποτελεί την πύλη εισόδου στο κέντρο της Αθήνας. Μέσα από μια ευχάριστη διαδρομή, θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε τις ομορφιές της πρωτεύουσας, να επισκεφθείτε τον Παρθενώνα, να περπατήσετε στην Αρχαία Αγορά και την πλατεία Συντάγματος, να επισκεφθείτε το Μουσείο της Ακροπόλεως ή απλά, να χαλαρώσετε στα στενά της Πλάκας και να πιείτε ένα καφέ με θέα τον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως.
![Πειραιάς, Μύκονος, Μπάρι, Πειραιάς](https://api.cruiseway.gr/storage/media/6038/conversions/4676-large.webp)
Το όνομά της είναι παγκοσμίως συνώνυμο με τις έννοιες "κέφι", "ανεξαρτησία", "ελευθερία", "celebrity lifestyle". Η κοσμοπολίτικη Μύκονος, από τους γραφικότερους σταθμούς της κρουαζιέρας, σας προσκαλεί να περιπλανηθείτε στα πανέμορφα, όλο ζωή σοκάκια της και να διασκεδάσετε μέχρι πρωίας, χωρίς κανόνες. Οι παραλίες της είναι μοναδικές και προσφέρονται για όλα τα γούστα. Θαυμάστε τους ανεμόμυλους, φωτογραφήστε το μοναδικό τοπίο και απολαύστε ένα ποτό ή καφέ στη «Μικρή Βενετία».
![Πειραιάς, Μύκονος, Μπάρι, Πειραιάς](https://api.cruiseway.gr/storage/media/6020/conversions/4696-large.webp)
Το Μπάρι, πρωτεύουσα της Απουλίας, είναι ένας σημαντικός τουριστικός προορισμός και εμπορικό λιμάνι στις ακτές της Αδριατικής. Αποτελεί σταυροδρόμι πολιτισμών και συνδυάζει το ιστορικό με το σύγχρονο προφίλ με τρόπο αρμονικό. Έτσι, από τη μια θα δείτε τα εντυπωσιακά τείχη και τα στενά σοκάκια της μεσαιωνικής πόλης (Μπαριβέκια, ή Παλιό Μπάρι), από την άλλη, το μοντέρνο τμήμα του 19ου αι. που έχει δεχθεί πολλές αλλαγές στο πέρασμα των καιρών. Περπατώντας στο ιστορικό κέντρο, θα θαυμάσετε αρχιτεκτονικά αριστουργήματα από το πέρασμα Ρωμαίων, Βυζαντινών, Νορμανδών και Σουάβων. Θα θαυμάσετε το Καστέλο Σβέβο (Σουηβικό Κάστρο), τη Βασιλική του Aγίου Nικολάου, τον Καθεδρικό, αφιερωμένο στον Αγιο Σαβίνο της Κανόσα (Σαν Σαμπίνο) και το Θέατρο Πετρουτσέλι (1903), μία από τις μεγαλοπρεπέστερες όπερες της Ιταλίας. Από το λιμάνι του Μπάρι έχουμε τη δυνατότητα μετά από διαδρομή μίας ώρας να βρεθούμε στο γραφικό Alberobello, γνωστό και σαν η «πρωτεύουσα των τρούλων», εξαιτίας των παραμυθένιων τρούλων του 15ου αι. που κοσμούν τα περισσότερα κτίρια της πόλης, που έχει επάξια ανακηρυχθεί Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO.
![Πειραιάς, Μύκονος, Μπάρι, Πειραιάς](https://api.cruiseway.gr/storage/media/6042/conversions/4675-large.webp)
Το μεγαλύτερο λιμάνι της Ελλάδας και ένα από τα ιστορικότερα λιμάνια της Μεσογείου, αποτελεί την πύλη εισόδου στο κέντρο της Αθήνας. Μέσα από μια ευχάριστη διαδρομή, θα έχετε την ευκαιρία να γνωρίσετε τις ομορφιές της πρωτεύουσας, να επισκεφθείτε τον Παρθενώνα, να περπατήσετε στην Αρχαία Αγορά και την πλατεία Συντάγματος, να επισκεφθείτε το Μουσείο της Ακροπόλεως ή απλά, να χαλαρώσετε στα στενά της Πλάκας και να πιείτε ένα καφέ με θέα τον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως.